Arakimunisai Jikiden Ogawaryu Hyoho Korzenie

Styl Arakimunisai Jikiden Ogawaryu Hyoho jest odnogą Szkoły Arakimunisai Kanshoryu, których korzenie tkwią w stylu Arakiryu.

Historia Araki Munisai Iaido pochodzi z połowy XVI wieku, określanego po japońsku mianem okresu Sengoku.

Mówi się, że założycielem stylu był młody samurai Araki Muninsai Hidetsuna (荒木無仁斎秀綱), wnuk Araki Settsu no Kami Murashige z zamku Itami w dzielnicy Settsu, czyli dzisiejszej prefektury Hyogo w zachodniej części wyspy Honshiu. Wojownik Araki Muninsai Hidetsuna, otrzymał tytuł Nippon Kaizan (doskonalący Japonię) od owczesnego daimyo (大名), de facto władcy Toyotomi Hideyoshi, jako hołd dla jego niezwykłych zdolności bojowych zaprezentowanych podczas inwazji na Koreę w 1591.

Jego styl, a mówi się że jest to jeden z trzech najstarszych tradycyjnych szkół walki, powstał w oparciu o doświadczenie zdobyte podczas bitew, a więc jest to Sogobujutsu, dzisiaj powiedziało by się MMA bez reguł.

Nie był to styl wykorzystujący jedynie pojedyńcze sztuki techniki walki takie jak, miecz, włócznia lub hade (羽手 – najstarsze sztuki walki, czyli najstarsze japońskie koryu, dzisiaj określane słowem jujutsu), ale ogólna sztuka walki, która łączyła kilka technik wymaganych na polu bitwy.

Po okresie Sengoku styl powstały w oparciu o doświadczenie wojenne Araki Munisai Hidetsuna rozwijał się i kształtował poszczególne techniki walki. Jednym z nich było ukształtowanie się Araki Munisairyu iai. Nie wiadomo jednak dokładnie jaka jest historia szkoły we wczesnym okresie Edo. Dostępne zapiski pochodzą dopiero z późnego okresu Edo. Jest to Iai powstały i oparty o doświadczenie zdobyte podczas bitew w których brał udział Araki Munisai Hidetsuna.

Kolejni następcy do dziś, przez wieki przekazywali tradycje szkoły, która podobnie jak inne sztuki walki, wyspecjalizowała się i ewoluowała wraz ze zmieniającym się czasem.

Obecnie istnieja szkoły „Araki Ryu Kempo” ( 荒木流拳法) w mieście Isezaki w prefekturze Gunma,

„Araki Ryu Gunyou kogusoku” (荒木流軍用小具足) w mieście Yokohama, Prefektura Kanagawa oraz „Araki Munisairyu Iaido” (荒木無仁斎居合道) w Prefekturze Hyogo, z której pochodzi Soke Masanori Ogawa. Zapiski o Araki Munisairyu pokazują się właśnie pod koniec epoki Edo.

Według dokumentów jakie się zachowały o Araki-ryu jest sekwencja, że „Jedną z charakterystycznych cech Araki-ryu Soden było przekazywanie tajemnic i technik szkoły w systemie licencjackim, tzw. Menkyo kaiden (免許皆伝). Możemy więc przypuszczać, że szkoła jeśli była taka potrzeba mogła być przekazana nie koniecznie z ojca na syna.

Zakłada się, że istnieją odnogi, które zostały przekazane nie tylko między samurajami, ale także na obszarach wiejskich. Myślę więc, że trudno będzie mówić więcej niż o historii danego dojo.

Wiadomo że w latach 1880-1900 w Nagasaki otworzył swoją szkołę mistrz 金房冠一郎 Kanabusa Kanichiro (14 Soke), wywodzący się ze szkoły Araki Munisairyu.

Sensei Kanabusa był również mistrzem Hozoinryu Sojutsu (sztuka władania włócznia). Swoje umiejętności połączył z technikami kabuki i stworzył Kinbusaryu (Kenbujutsu.(金房流剣舞術) (Kanabusaryu). Żona senseia Kanabusa, pani Chiyoko, była senseiem walki naginatą Szkoły Shizukaryu (inna wymowa Suzukaryu 静流薙刀) oraz senseiem włóczni (yari) Sojutsu Szkoły Saburiryu (佐分利流槍術). Najwyższej klasy mistrzyni prezentowała swoje umiejętności przed cesarzem Meiji i cesarzem Taisho.

Styl Kinbusaryu, rozwija się stopniowo po pokazach wotywnych w świątyniach w 1882r. (15 rok ery Meji).

W 1885 roku (18 rok ery Meji) szkoła zostaje zaproszona przez późniejszego generała armii, słynnego Nogi Maresuke , pokaz cieszy się wielkim uznaniem.

W Nagasaki, z pierwszej ręki od samego senseia Kanabusa Kanichiro, pobierał lekcje przyszły pierwszy Soke Szkoły Hayabuchi (Hayabuchiryu). Uczył się i zgłębiał styl Kinbusaryu kenshibudo oraz iai szkoły Arakimunisairyu.

Po przeprowadzce do Kobe w 1936 roku i za pozwoleniem senseia Kanabusa, Hayabuchi zakłada ShindenShinsei Hayabuchiryu Kenshibudo (神 伝 真正 早 渕 流 剣 詩 舞 道) oraz główną kwatere dojo DaiNippon Keitenshia Dojo (大 日本 敬 天 社 道場).

Od tego momentu rodzina Hayabuchi przekazuje tradycje a obecny Soke jest już trzecią generacją.Szkoła oparta jest na zasadach iai Arakimunisairyu. Pierwszy Soke Szkoły Hayabuchiryu, Hayabuchi Risho (早淵鯉昇) był jednocześnie 15 Soke szkoły Arakimunisairyu. Następcą jest obecnie wnuk pierwszego Soke, Soke Hayabuchi Risho (早淵鯉將). Dojo w którym ja się urodził i wychował Soke Ogawa tez jest dojo z tradycja Szkoły Arakimunisairyu Hayabuchiryu.

Soke Masanori Ogawa – założyciel Szkoły Arakimunisai Jikiden Ogawaryu Hyoho. Urodził się i wychował w mieście Himeji, w dojo Kansho-ryu Iai Hyoho 冠翔流居合兵法 , wywodzącego się ze starej tradycji, Szkoły Araki Munisai Ryu 荒木無仁斎. W regionie Kansai (wyspa Honshiu), istnieją trzy główne, siostrzane szkoły Araki Munisai Ryu Iai:

• Araki Munisai Ryu Iaido styl Hayabuchi

• Araki Munisai Ryu Iaido styl Toyoda 

• Araki Munisai Ryu Iaido styl Kansho

Będąc synem Soke Kansho, głównego Mistrza, a także jako jego następca, Soke Masanori Ogawa, naukę rozpoczął bardzo wcześnie, bo mając zaledwie rok, a więc zaraz jak tylko zaczął chodzić. W wieku 15 lat, był już nauczycielem prowadzącym treningi keiko, a w wieku 17 lat, nauczał w dojo szkoły Kanshoryu. Z czasem stworzył własną gałąź szkoły. Jako spadkobierca dorobku kultury Japońskiej, chce dzielić się swoją wiedzą z każdym, kto pragnie się uczyć i poznawać Iai Hyoho, japoński Koryu Bujutsu. Każda taka możliwość sprawia mu radość. W rodzinnym dojo zawsze mu powtarzano, że ćwiczenie Iai i układów Kata, pozwala uzyskać duchową równowagę, spokój i jedność, a także wpływa na zdrowie. „Wigor i zdrowy duch rodzi się wtedy, kiedy koncentrujemy się na rzeczy, wtedy też narasta w nas uczucie napięcia i koncentracja duchowa.”

 

2 myśli na “Arakimunisai Jikiden Ogawaryu Hyoho Korzenie”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

7 + 18 =