kata- ustalone układy ruchów

KATA to układy wykonywane z mieczem drewnianym bokto, naginata, jo, lub innym rodzajem broni. Układy kata są dziedzictwem kulturowym Japonii, które poprzez wieki wzbogaciły się o głęboką mądrość życiową. Ćwicząc układy kata, rozwijamy się nie tylko technicznie w danej dziedzinie, ale co najważniejsze, także duchowo, wewnętrznie. Układy Kata są nie tylko nośnikami techniki, ale kształtują również osobowość i psychikę ćwiczącego. Kata są fundamentalne dla światopoglądu danej szkoły i jej członków. Niosąc ze sobą kilkusetletnią tradycję, uznawane są za japońskie dziedzictwo kulturowe. Rozwijały się i dopasowywały przez wieki tak, by zawierać w sobie także głęboką treść duchową. Są także ważnym nośnikiem głębokiej wiedzy życiowej. Mówi się o nich, nie tylko jako 
wewnętrznie. Układy Kata są nie tylko nośnikami techniki, ale kształtują również osobowość i psychikę ćwiczącego. Kata są fundamentalne dla światopoglądu danej szkoły i jej członków. Niosąc ze sobą kilkusetletnią tradycję, uznawane są za japońskie dziedzictwo kulturowe. Rozwijały się i dopasowywały przez wieki tak, by zawierać w sobie także głęboką treść duchową. Są także ważnym nośnikiem głębokiej wiedzy życiowej. Mówi się o nich, nie tylko jako wewnętrznie. Układy Kata są nie tylko nośnikami techniki, ale kształtują również osobowość i psychikę ćwiczącego. Kata są fundamentalne dla światopoglądu danej szkoły i jej członków. Niosąc ze sobą kilkusetletnią tradycję, uznawane są za japońskie dziedzictwo kulturowe. Rozwijały się i dopasowywały przez wieki tak, by zawierać w sobie także głęboką treść duchową. Są także ważnym nośnikiem głębokiej wiedzy życiowej. Mówi się o nich, nie tylko jako wewnętrznie. Układy Kata są nie tylko nośnikami techniki, ale kształtują również osobowość i psychikę ćwiczącego. Kata są fundamentalne dla światopoglądu danej szkoły i jej członków. Niosąc ze sobą kilkusetletnią tradycję, uznawane są za japońskie dziedzictwo kulturowe. Rozwijały się i dopasowywały przez wieki tak, by zawierać w sobie także głęboką treść duchową. Są także ważnym nośnikiem głębokiej wiedzy życiowej. Mówi się o nich, nie tylko jako o elemencie tradycji i kultury Japonii, ale również jako o nauce, w takim znaczeniu, jak mówimy o matematyce czy fizyce.

Shuntokai ma 40 katana Kata ćwiczonych z pozycji siedzącej tzw. Suwari Waza oraz 20 Kata ćwiczonych w pozycji stojacej tzw.Tachi Waza.

Dodatkowo Naginata ma 5  Kata ćwiczonych z pozycji siedzącej tzw. Suwari Waza oraz 15 Kata ćwiczonych w pozycji stojacej tzw.Tachi Waza. 

Wszystkie układy można ćwiczyć na stojaco dostosowując je do warunków w jakich się znajdujemy.

Dodatkowo jest 15 kata przeznaczonych dla Yari-wloczni.

Zarowno Naginata kata jak i Yari kata moga byc wykonywane Omote-Ura,czyli trzynajac bron z prawej(omote) lub lewej(ura) strony.